Ugefyldt med rideture, historiske busture og musikalske oplevelser i Ebeltoft

Foto: Kultunaut.
dato

I Ebeltoft venter en spændende uge fyldt med forskellige aktiviteter. Alt fra turridning og naturskønne busture til jazzkoncerter og cirkusforestillinger, venter på det lokale publikum og besøgende.

Den kommende uge i Ebeltoft byder på alt fra naturoplevelser til musikalsk underholdning og familievenlige aktiviteter. Her er et udpluk af de begivenheder, du kan glæde dig til, så sæt kryds i kalenderen og se, hvordan du kan tage del i det, der sker omkring dig.

Rideture på Islandske Heste

Mandag kan du opleve en skøn ridetur i det fantastiske landskab omkring Lyngsbæk og Krakær. Her kan du få en følelse af istidslandskabet, mens du udforsker området på islandske heste. Bemærk, at rideturen er for folk med rideerfaring.

Tidspunkt: Mandag 6. juli 2026, kl. 10.30
Sted: Rødkærgård v. Maiken Lilliendal, Ndr. Lyngsbækvej 1, 8400 Ebeltoft
Entré: 450 kr

Nationalparkbussen i Mols Bjerge

Tirsdag kan du tage med på en lærerig bustur i Nationalpark Mols Bjerge. Her vil biolog John Simoni fortælle om istidens aftryk, gamle stendysser og sjældne arter. Turen er velegnet for både børn og voksne, og inkluderer flere stop i det smukke landskab.

Tidspunkt: Tirsdag 7. juli 2026, kl. 13.00
Sted: Fregatten Jyllands parkering, S. A. Jensens Vej 4, 8400 Ebeltoft
Entré: 50-150 kr

Gårdbesøg på Rønnebjerggaard

Samme dag kan du komme tæt på livet på landet ved et gårdbesøg på Rønnebjerggaard. Her viser Richard Olesen sin gård og dagligdagen med dyr og maskiner. Efter en rundvisning er der mulighed for at fodre de små kalve.

Tidspunkt: Tirsdag 7. juli 2026, kl. 15.30
Sted: Rønnebjerggaard, Ny Lufthavnsvej 29, Strabrand, Tirstrup, 8400 Ebeltoft
Entré: 50 kr

Cirkus Krone i byen

Onsdag byder Cirkus Krone velkommen i Ebeltoft med en underholdende forestilling. Denne sæson præsenterer de blandt andet klovnen Tonny Trifolikom og Danmarks største turnerende cirkusorkester.

Tidspunkt: Onsdag 8. juli 2026, kl. 15.00
Sted: Havnevej 13, 8400 Ebeltoft
Entré: 100-175 kr

Jazz og kunst i Glas HAVEN

Også onsdag kan du komme til en festlig eftermiddag med kunstneriske oplevelser og jazz i Glas - Museet for glaskunsts have. Der venter en eftermiddagsservering og koncert med jazzkometen Veronika Rud i smukke omgivelser.

Tidspunkt: Onsdag 8. juli 2026, kl. 15.00
Sted: Glas - Museet for glaskunst, Strandvejen 8, 8400 Ebeltoft
Entré: Gratis for medlemmer, separat billet til jazzkoncerten kl. 17



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler