Kirkegade 5 i Ebeltoft er solgt for 2.175.000 - se køberen og 4 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Ebeltoft og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Ebeltoft følger boligmarkedet i og omkring Ebeltoft. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Kirkegade 5 solgt for 2.175.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 10. maj. Køberen har betalt 2.175.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.247 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 89% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 77 kvm. og er opført i 1853. Grunden er på 451 kvm.

Boligen er solgt af Ebeltoft-Mols Mæglerne

S. Jonassens Vej 15, Egsmark solgt for 1.752.000 kr.

Boligen overtages af Marie Lilleris Nielsen og Boet efter Palle Lindhardt Nielsen den 25. april. Køberen har betalt 1.752.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.391 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 890.000 og boligen er derfor handlet til 97% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 69 kvm. og er opført i 1985. Grunden er på 1.245 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC AROS Ebeltoft

Syrenvej 1B, Fuglslev solgt for 1.525.000 kr.

Boligen overtages af Melissa Reifling Nielsen og Anders Christian Lau Reifling Nielsen den 21. april. Køberen har betalt 1.525.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.103 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 920.000 og boligen er derfor handlet til 66% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 126 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 1.404 kvm.

Boligen er solgt af John Frandsen

Birkevej 33, Fuglslev solgt for 1.055.000 kr.

Boligen overtages af Troels Øvle Kristensen og Tina Bøstrup Kristensen den 23. april. Køberen har betalt 1.055.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.467 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 6% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 92 kvm. og er opført i 2008. Grunden er på 1.286 kvm.

Boligen er solgt af John Frandsen

Østre Skovvej 10, Fuglslev solgt for 998.000 kr.

Boligen overtages af Claus Sigaard Nielsen og Pernille Daugbjerg den 24. april. Køberen har betalt 998.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.361 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 500.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 61 kvm. og er opført i 1968. Grunden er på 1.380 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC AROS Ebeltoft

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk